Doğal Sağlık ve Yaşam Merkezine Hoş Geldiniz. Mutluluk bedeninize iyi bakmakla başlar.

Yüzme Sporunun Faydaları

Yüzme Sporunun Faydaları

Yüzme, diğer spor dallarına göre daha fazla olumlu yönde etkisi bulunmaktadır. Yüzmek, sağlık sorunları olan insanlar için önemli bir sağlık kaynağıdır. Yüzme, özellikle eklem ağrısı, kireçlenme, kemik ve kas sorunları olan insanlar için ideal bir spordur.

 

Araştırmalar da gösteriyor ki, yüzme kalp sağlığına damar sertliğine iyi gelmektedir. Yine araştırmalara göre yüksek tansiyonlu hastalarda yüzme, tansiyonu düşürdüğü gözlenmiştir.

 

Her kiloda insanın rahatlıkla serin bir ortamda spor yapmasına imkan sağlayan yüzme bu yönüyle de dikkat çekmektedir. Özellikle obezite ve aşırı kilolu insanların hareket halinde olması diğer insanlara göre daha önemli bir sağlık konusudur. Yüzme sporu vücudu diğer sporlara göre daha çok çalıştırır. Su, havaya göre daha yoğun olduğu için suda hareket etmek uzuvlar üzerinde daha yoğun basınç oluşturur. Oluşan bu basınç vücutta düzgün dağılır. Yerçekimi ile yapılan sporlarda yükün önemli kısmı kalça, diz ve omuzlarda toplanmaktadır. Yüzme sırasında solunum ayarlamaları hayati öneme sahiptir. Yüzme esnasında alınan nefes karada alınana göre daha yararlı olabilir. Bisiklete binerken yada koşu esnasında nefes sığ ve kuvvetli olma eğilimindedir. Bu durum solunum kaslarını geliştirmek için doğru bir yöntem olmayacaktır. Yüzmek diğer sporlara göre solunum kaslarınızın gelişmesini sağlayan doğru soluk alıp verme olanağını sağlar.

 

Diğer sporlara göre sadece ayak kısımlarını yada bel kısımlarını çalıştırmakla kalmaz, bacaklarınızı, orta belinizi, üst bedeninizi ve kol sırtlarını ve üst kol kaslarının çalıştırılmasını da sağlar. Yüzmek sırtınız ve buna bağlı olarak genel duruşunuz içinde önemlidir. Yüzme, uzun süreli hareketsiz kalmalardan kaynaklanan sırt ağrılarını ve yaralanmalarını engellemede önemlidir. Araştırmalara göre yüzmek diğer spor dallarına göre daha eğlencelidir. Yüzmeyi bilmeyenler ve doğru şekilde yüzemeyenler haftada üç kez yarımşar saat şeklinde yüzmeye başlamalıdır.

Share: