Doğal Sağlık ve Yaşam Merkezine Hoş Geldiniz. Mutluluk bedeninize iyi bakmakla başlar.

BUHAR ODASI ( FİN HAMAMI )

Buhar odası nem oranının %100 e yakın olduğu sıcaklığın ise 45-65 santigrat derecelerde olduğu bir sauna çeşididir.

Nemin fazla oluşu hissedilen sıcaklığı arttırmakta ve terlemeyi sağlamaktadır. Saunada terleme vücudun gevşemesini sağlar, terlemeyle birlikte hem deri üzerindeki toksinler temizlenir, hem içerideki zararlı kimyasallar terleme yoluyla dışarı atılır.
Buhar saunasında terleme ayrıca cilt sağlığına faydalıdır.

Buhar odasındaki nemin fazla olması sebebiyle ciltteki nem kaybı az olur ve cilt dışarıdan da aldığı nem sayesinde toksinleri vücuttan uzaklaştırırken sıvı kaybına uğramaz. Yine nemin fazla olmasının bir diğer faydası ise üst solunum yolunun açılmasına rahatlamasına fayda sağlar. Ayrıca buhar odasındaki ısı sayesinde dolaşım sistemi hızlanır ve kandaki oksijen miktarı artış gösterir. Düzenli buhar saunası kullanımı kasları gevşetmek suretiyle vücuttaki romatizma ve kireçlenme ağrılarına iyi gelir. Akşamları yapılacak bir sauna seansı stresli günün bütün yorgunluğunu atmanızı sağlar, bu sayede derin ve rahat bir uykuya dalmanıza yardım eder.

Buhar odasını düzenli olarak kullanmak stresi azaltır ve dinlendirir.
Kas ağrılarını giderir ve kısıtlı eklemleri açar.
Bedenin metabolik aktivitesini arttırır.
Soğuk, astım ya da alerjik durumlardan dolayı oluşan sinüs tıkanıklarını azaltır.
Cildin genç ve taze kalmasını sağlar.
Terleme sırasında buhar etkili bir biçimde toksinleri derinin yüzeyinden temizler.
Buhar uygulaması vasküler akımını iyileştirir. Hücresel seviyede oksijenlenmeyi artırır.

Buhar Odası

Buhar odası günün yorgunluğunu atmak, kendinizi dinlenmiş ve tazelenmiş hissetmeniz için özel olarak tasarlanmış yapılardır. Buhar odası yüksek nem düşük ısı prensibine göre çalışır. Odanın dışında bulunan bir jeneratör yardımıyla sıcaklık 45 santigrat derece civarında tutulurken, nem %100’e yakındır.

Buhar odasında sıcaklıkla birlikte terleme başlar. Terlerken gözenekler açılır ve dış cilt temizlenir. Saunada atılamayan, cildin alt kısmında kalan toksinler buhar odasında kolaylıkla atılır. Yüksek nem oranı sayesinde cilt düşük bir orandaki nem kaybı ile toksinler vücuttan uzaklaştırır. Cilt dışarıdan aldığı nem ile sıvı kaybına uğramadan toksinleri atar.

Buhar odasında sıcaklıkla birlikte küçük kan damarları ve kılcal damarlar açılır. Dolaşım sistemi hızlanır. Bununla birlikte kandaki oksijen miktarını artar. Dokulara oksijen aktarımı daha kolay olur. Spor sonrası dokularda biriken laktik asidin daha hızlı parçalanmasını sağlar. Bu durum kişinin spor sonrası kendini daha hızlı toparlamasına yardımcı olur.

Egzersiz sonrası buhar odasında nemli ısı uygulaması kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur.. Isı etkisi ile sinir uçları hafifler ve kaslar rahatlar. Kasların gücünü korumasına yardımcı olur.

Egzersiz sonrası buhar odası kullanımının faydası olduğu gibi egzersiz öncesi kullanımı da oldukça rahatlatıcıdır. Sıcaklık ve nem eklemleri gevşetir ve eklemlerin esnekliğini arttırır. Eğer eklemlerinizde ağrı varsa bunların azalmasına da yardımcı olur. Düzenli buhar odası kullanımı kireçlenme ve romatizma ağrılarına iyi gelir.

Modern hayatın getirdiği en büyük problemlerden biri strestir. Buhar odası sıcaklığında olmak sizi stresten arındıracaktır. Mutluluğu arttıran, stres ve depresyonu azaltan, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak endorfin hormonunun salınımı artar.

Buhar odasında mukoza zarları açılır. Bu da daha kolay ve rahat nefes almanızı sağlar. Sinüslerde ve akciğerlerde meydana gelen tıkanıklıkları parçalar. Soğuk algınlığı tedavisinde başvurulabilecek bir yöntemdir.

Buhar odası dinlenmek, gevşemek, rahatlamak ve bazı hastalık belirtilerini hafifletmeye yönelik tasarlanmış ısıtılmış odalardır.

Buhar odasında geçireceğiniz ideal süre 15 ile 20 dakika arasındadır. Buhar odası hamileler, kalp rahatsızlığı olanlar, çok düşük veya yüksek tansiyonu olanlar, epilepsi rahatsızlığı olanlar ve antibiyotik kullananlara önerilmemektedir.