Doğal Sağlık ve Yaşam Merkezine Hoş Geldiniz. Mutluluk bedeninize iyi bakmakla başlar.

Sauna Aksesuarları

Sauna Aksesuarları

Sauna, sağlıklı yaşam kültürünün önemli bir parçasıdır. Gün boyu kaslarda oluşan gerginlik, stres kaynaklı ağrılar ve zihinsel yorgunluktan dinlenerek uzaklaşırken; terleme yoluyla vücuttan atılan toksinler, sizi sağlıklı ve dinç hale getirecektir.

Sauna yapımında tercih edilen ahşap malzeme direkt tene temas edeceği için seçimine özen göstermek gerekir. Saunayı kullanan kişilerin sağlığına zarar verebilecek tüm etkenlerden arındırılmış malzeme seçilmelidir. Ayrıca kolay temizlenebilmesi, hijyen açısından herhangi bir olumsuz durum oluşmaması için önemlidir.

Saunadaki ahşap blokların damarsız ve reçineli kısımlarını seçmek doğru bir tercih olacaktır. Isıyı içine hapsetme ve ısı tutabilme kapasitesi yüksek olan ahşap bloklar, saunayı kullananların daha keyifli zaman geçirmelerini sağlayacaktır. Ahşaptan yayılan doğal aromatik kokular, kendinizi eşsiz bir rahatlıkta hissettirir.

Her ne kadar saunanın esas malzemesi ahşap bloklar olsa da, saunayı tamamlayan diğer aksesuarlar en az ahşap bloklar kadar önemlidir. Saunayı tamamlayan aksesuarlardan biri paspastır. Paspas tercih edilirken, kolay temizlenebilir ve anti bakteriyel olmasına dikkat etmek gerekir.

Beden ve ruh sağlığına olan iyileştirici etkileri tıbbi olarak kesinleşen saunalarda, en önemli unsur sauna sobasıdır. Sauna sobalarının ebatları, kullanıldığı saunanın büyüklüğüne göre değişir. Sauna sobasında aranan özellikler güvenli olması, dayanıklı, kullanışlı, estetik duruşa sahip ve hepsinden önemlisi hijyenik olmasıdır.

Sauna yastığı, ahşap ya da bakır su kovası, kepçe, termometre ve higrometre saunada kullanılan diğer tamamlayıcı unsurlardır. Saunada dinlenirken en yüksek seviyede keyif alabilmek için kullanılan ahşap yastığın saunayı kullananların rahat edebileceği bir boyut ve yükseklikte olması gerekir. Kova ve kepçe seçiminde unutulmaması gereken nokta ise kova ve kepçenin sürekli buharlı ve sıcak bir ortamda bulunmasından dolayı, bu durumdan en az etkilenecek malzemenin tercihidir. Termometre ve higrometre ise saunanın ısısını ayarlamada en büyük yardımcınız olacaktır.

Share: