Doğal Sağlık ve Yaşam Merkezine Hoş Geldiniz. Mutluluk bedeninize iyi bakmakla başlar.

Kese yapmak her ne kadar basit bir işlem olarak görünse de belli başlı püf noktaları bulunmaktadır. Kese olmadan önce vücudumuzu keseye hazırlamamız gerekmektedir.

KESE YAPMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Kese Olmadan Önce Yapılması Gerekenler

Kese yapmak her ne kadar basit bir işlem olarak görünse de belli başlı püf noktaları bulunmaktadır. Kese olmadan önce vücudumuzu keseye hazırlamamız gerekmektedir. Bu hazırlık vücuttaki ölü deriyi yumuşatarak kese yapmanın daha işlevsel bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayacaktır. Kese olmadan önce atalarımızın da kullanmış oldukları geleneksel bir yöntem olan hamam ortam sıcaklığından daha yüksek bir sıcaklığa ulaşan ‘’göbek taşına’’ uzanılarak ısınmış doğal taşlar sayesinde vücudun terleme ve yumuşaması sağlanır. Göbek taşının sıcağıyla iyice yumuşayan derimiz kese olmaya hazırdır. Bir diğer önemli nokta kese olunmadan önce sabun veya şampuan kullanılmamalıdır. Sabun ölü derinin atılmasını zorlaştırır.

Kese olunurken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta kullanılan kesenin dokusunun kese yapmaya uygun olması ve kese yapacak kişinin profesyonel olmasıdır. Profesyonel olmayan birisi kese yaparken fazla basınç uygulayarak ölü derinin altındaki yeni deriye zarar verebilir veya az baskı uygulanırsa verimli bir kese olmayabilir. Kese doğal bir temizlenme yöntemidir, bu sebeple kese olmanın onlarca faydası bulunmaktadır.

Kese Yapmanın Faydaları

  • Kese olmak kendinizi huzurlu ve ferah hissetmenizi sağlar, günün stresini üzerinizden atmanıza yardımcı olur.
  • Cildinizin altındaki kan dolaşımını hızlandırır ve hücrelerin çoğalıp, yenilenmesine yardımcı olur.
  •  En önemli faydalarından bir tanesi de cildinizi ölü deriden arındırır, bu nedenle batık oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
  • Cildinizdeki gözenekleri açar, bu sayede cildiniz nefes alır, her zaman taze ve diri görünür.
  • Selülitleri gidermede yardımcı olur.
  • Vücuttaki zararlı yağı yok ettiği için akne oluşmasını engeller.
  • Cildiniz yağlı ise kese sayesinde yağ salgınından arınır ve cildinizin yağlanmasının önüne geçer.
  • Kese olmanın bir diğer faydası ise yenilenen hücreler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Ayrıca pürüzsüz bacaklara ve güzel bir cilde kavuşmanıza etki sağlar.

Kese

Kişisel bakımın en önemli ve olmazsa olmaz ayağı şüphesiz temizliktir. Toplum olarak banyo kültürü en çok önem temizlik uygulamalarındandır. Tarihsel sürece baka geldiğimizde hamamlara verilen önem, bu kültürün en önemli göstergelerinden biri olmuştur.

Derinlemesine bir cilt temizliği için kese kullanılır. Sağlıklı ve canlılığını uzun süre koruyan bir cilt için düzenli olarak kese yaptırmak gerekir. Basit bir uygulama gibi görünse de kese yapmanın bazı püf noktaları vardır. Normal tenli kişilere uygulanan kese ile daha kalın tenli kişilere uygulanan kese farklılık gösterir. Kese yaptırmadan önce göbek taşına uzanarak, vücudun iyice terlemesi ve kirlerin vücuttan çıkması gerekir. Cildiniz göbek taşında keseye uygun yumuşaklığa kavuşur. Kese yaptırmadan önce sıcak su ile vücudu durulamak gerekir. Kese öncesinde ve kese yaptırırken sabun ya da şampuan kullanılmaması gerekir. Çünkü sabun ya da şampuan kullanımı ölü derinin atılmasını zorlaştırır. Kese ileri geri hareketlerle vücuda uygulanır ve ölü derinin ciltten arınması sağlanır. Kese uygulaması sona erince kesenin deri üzerinden sıyırmış olduğu tabaka lif yardımı ile köpüklenerek iyice temizlenmeli ve durulanmalıdır.

Temizlik açısından oldukça önemli olan kesenin sağlık açısından da pek çok yararı vardır. Keselenirken vücuttan atılan ölü deri cildin daha rahat oksijen almasını sağlar ve yağ yakımını hızlandırır.Ciltte akne oluşumunu engeller.

Selülit oluşumunu engellemek için kullanılabilecek yöntemlerden biri de düzenli olarak keselenmektir. Bölgesel olarak biriken selülitlerin çözülmesini hızlandırır.

Kese yaptırmanın en önemli faydalarından biri de pürüzsüz ve canlı bir cilde kavuşturmasıdır. Keselenmek cildinizdeki gözeneklerin açılmasını sağlar. Terlemeyi engelleyen ve cilde solgun bir görünüm veren ölü hücrelerden arındırır. Cildinizdeki lekelerin giderilerek, cildinizin yeniden yumuşaklık ve parlaklığına kavuşmasını sağlar. Aynı zamanda masaj etkisi de yapan kese, kan dolaşımınızı hızlandırır ve kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.

Cildinizden atılan ölü deriler, vücudunuzun rahatlamasını ve gevşemesini sağlar. Kese uygulaması ile tüm vücudunuzda hissedeceğiniz temizlik ve tazelenme hissi, sizi stresten de arındırır. Temizlik hissi ve stresten arınma kendinizi huzurlu hissetmenizi sağlar.

Keselenmek kan dolaşımınızı hızlandırır.Hücrelerinizin çoğalıp, yenilenme hızını arttırır. Yenilenen hücreler bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Kalp atışlarını ve tansiyonu düzenler.

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde keselenme yağ salgınından arındırır. Cildinizin hızlı bir şekilde yağlanmasını önler.

Yaz mevsiminde uzun süre güneşe maruz kalarak kalınlaşan ve kuruyan ciltlerde ölü hücre birikimi fazladır. Yaz sonrası kese yaptırmak cildinize mükemmel bir arınma fırsatı sunar. Ayrıca bilindiği üzere güneş yaşlanma belirtilerini hızlandırır. Güneşin bu negatif etkilerinden kurtulmak için keselenmek oldukça etkilidir.

Yaz başlangıcında kese yaptırmak ise cildinizi güneşe ve bronzlaşmaya hazır hale getirir. Ölü derilerden kurtulan cilt daha rahat nefes alır.

Kese ile incelen cilde iyi bir nemlendirme ile bakım yapmayı ihmal etmeyin.