Doğal Sağlık ve Yaşam Merkezine Hoş Geldiniz. Mutluluk bedeninize iyi bakmakla başlar.

Havuz

Yüzmenin Faydaları

1. Düzenli yüzme antrenmanları kalp krizi geçirme olasılığını düşürmektedir. Ayrıca kalp ve beyin damarlarının tıkanmasına yol açan bir takım maddelerin azalmasına da yardımcı olmaktadır.

2. Düzenli yapılan yüzme egzersizleri hem kasları güçlendirmekte hem de vücut koordinasyonunu gelişiminde çok önemli rol oynamaktadır.

3. Yüzme sporu yapılırken, eklemler ve bağlar diğer sporlara nazaran daha az zorlanmaktadır. Bu sebeple suyun içerisinde yapılan egzersizlerde sakatlanma veya yaralanma riski karadaki egzersizlere oranla %90 daha azdır. Bu nedenle kas, eklem ya da iskelet sistemlerinde herhangi bir rahatsızlığı olanlara doktorlar tarafından önerilen tek spor yüzmedir.

4. Yüzme sporunu diğer sporlardan ayıran bir diğer faydası ise yaşı ve kilosu ne olursa olsun öğrenildiği takdirde herkesin tehlikesizce yapabileceği bir spor olmasıdır. Örneğin kilolu kişilerin herhangi bir kara sporu yapması iskelet ve kas sistemine zarar verebilecekken, su ortamında yapacağı aktiviteler o bireyin üzerine etkileyen yerçekimi kuvvetini çok büyük oranda azalttığından kişiye risksiz egzersiz olanağı sağlamaktadır.

5. Düzenli yapılan yüzme egzersizi, sigara ve alkol alışkanlığını azaltmakta, ayrıca aşırı şişmanlığı önlemektedir. Hamileliğinden önce ve hamileliği sırasında yüzme egzersizi yapan kadınlarda ölü ve erken doğum yapma oranı düşüktür.

6. Düzenli yüzmek şeker hastaları için insülin ihtiyacını düşürmektedir.

7. Yüzmeyi kara sporlarından ayıran en önemli özellik, kara sporlarını yapmalarını kısıtlayacak ya da önleyecek derecede fiziksel problemi olan bireyler tarafından kolayca yapılabilmesidir.

8. Yüzmenin sinir sistemine ve insan psikolojisine faydaları ise saymakla bitmez. Suya girdiğimizde hissettiğimiz rahatlama duygusu egzersiz sonrasında salgılanan endorfin hormonu ile birleşince yaşayacağınız psikolojik ve sinirsel rahatlama size başka bir egzersizin veremeyeceği hissiyatı yaşatır.

9.Küçük yaşta düzenli yüzmeye başlayan çocukların ,gelişme dönemlerinde kendilerine güvenen, hırslı, herhangi bir işe konsantrasyonu ve adaptasyonu yüksek, disiplinli, programlı, aktif ve başarılı bireyler olmasında çok büyük oranda katkı sağlar.
http://hm.metu.edu.tr/yuzmenin-faydalari

Yüzmek en keyifli sporlardan biridir. Günlük hayatın stresi ve koşuşturmasına eklenen yazın sıcaklığı ya da kışın soğuğu ile bunaldığınızda size en iyi gelebilecek şeylerden biri kendinizi havuza atmak olacaktır.

Sağlıklı ve keyifli şekilde yüzmeniz için havuzumuzu Covid-19 salgınına karşı düzenli ve en iyi teknoloji ile bakımlarını yapıyor, aynı anda belirli sayıda kişinin havuzu kullanmasını sağlıyoruz. Havuza girdiğinizde ilk hissettiğiniz su sıcaklığı kadar önemli olan suyun pH seviyesi ve suyu en iyi şekilde temizleyen serbest klor değeri düzenli olarak kontrol edilmektedir.

 • Yüzmek rahatlatır ve huzur verir. Yapılan araştırmalara göre 12 haftalık bir yüzme, yogada olduğu gibi anksiyeteyi ve stresi azaltmıştır. Yüzerken, bedeninizle birlikte zihninizin boşalıp rahatladığını stresin sizden uzaklaştığını hissedeceksiniz. Suyun verdiği dinginlik ve sakinlik; vücutta oluşan ağrıların giderilmesinde terapötik etkiye sahiptir. Yorgunluk ve stresten arınmış vücudunuzla kendinizi yenilenmiş hissedersiniz.
 • Yüzmek kas ve eklem dokusu için eşsiz bir egzersizdir. Eklemler ve bağlar üzerinde zarar verici etki olmaksızın diğer sporların sağlayabileceği tüm faydaları yüzerek sağlayabilirsiniz.
 • Suyun vücudunuza uyguladığı kaldırma kuvveti sayesinde yüzme esnasında eklemlerinize, kaslarınıza ve iskelet sisteminize fazla yük binmez. Geleneksel sporların büyük bir kısmı eklem rahatsızlıkları ve iskelet sistemi sorunları olanlar için tehlike arz eder. Diğer sporlara göre daha az zorlanarak yapılan yüzmede sakatlanma riski oldukça düşüktür.
 • Yüzme, ekstra bir ekipman gerektirmeksizin vücuttaki tüm kasları çalıştırır. Farklı yüzme teknikleriyle vücudun sırt, boyun, karın, kollar ve bacaklar çalışır. Vücudunuz sıkılaşır, formda kalır ve estetik bir görünüme sahip olur.
 • Yüzme, vücudunuzdaki kasların pek çoğunu aktif hale getirir. Tüm vücut kaslarınızı yüzerken koordineli bir şekilde çalışır. Medicine and Sports in Science and Exercise dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre Yüzmenin dakika bazında koşmaya göre daha fazla kalori yakımı sağladığını araştırma sonuçları ortaya koyulmuştur.
 • Suda eklemler ve kaslar rahatlar; esneklik artar. Yüzerken kollarınızı, bacaklarınızı daha geniş açılarla, daha kolay açabilirsiniz. Ayak bilekleriniz adeta bir yüzgeçe dönüşür. Suyun basıncına her bir karşı koymanız; esneme ve kıvrılma yeteneğinizi arttırırken, kaslarınızı güçlendirir.
 • Yüzmek eğlenceli bir spordur. Spor yaparak kilo kontrolünü eline almak isteyenlerin ilk tercihleri yüzmeden yanadır. Tüm kasların senkronize bir şekilde çalışması, kilo kaybının yanında vücuda estetik bir görünüm kazandırmanızı sağlar.
 • Yüzme, kalp sağlığını destekleyici bir sportif faaliyettir. Yüzme ile fazla kilo, karın bölgesi yağlanması, yağlanmaya bağlı damar sertliği gibi kalp sağlığı için risk sayılan faktörlerin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca düzenli yüzme; kalp kasını güçlendirerek, kalp yetersizliği olan kişilerin kalp performansını olumlu yönde etkiler. Kalp ve beyne giden damarlarda tıkanıklığa yol açan bazı maddelerin azalmasını sağlar.
 • Astımlı hastalar için akciğer kapasitesini arttırmak, solunum derinliği ve hızını kaliteli hale getirmek önemlidir. İlaçlarını kullanan ve düzenli yüzme aktivitesine katılan astım hastalarının hayatı bu değişkenler bazında daha kaliteli hale gelir.
 • Yüzme sırasında vücut, enerji kaynağı olarak yağ depolarından da yararlanarak kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Yüzmeye, eşit sürelerde yapılan salon sporları ya da diğer kara sporlarına oranla 3-5 kat fazla oranda kalori gereksinimini duyulur.
 • Yüzerken aldığınız her nefeste daha fazla oksijen alırsınız. Verdiğiniz her nefeste daha fazla karbondioksit atarsınız. Dokulardaki oksijen alımı artışı özellikle hareketsiz çalışan kişilerde algının açılmasını sağlar.
 • Yapılan araştırmalar düzenli yüzme eğitimi alan çocukların, diğer çocuklara kıyasla fiziksel ve zihinsel olarak daha güçlü; koordinasyon becerisi, özgüveni, dil ve motor gelişimi olarak da önde olduğunu göstermektedir.
 • Düzenli yapılan yüzme egzersizi, sigara ve alkol alışkanlığını azaltmaktır. Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında yüzme egzersizi yapan kadınlarda ölü ve erken doğum yapma oranı düşük olduğu belirlenmiştir.

Avrasya Hamam olarak sizlere suyun rahatlığını ve keyfini sürdürebileceğiniz sürekli olarak temizlenen sağlıklı havuz keyfi sunuyoruz.