Doğal Sağlık ve Yaşam Merkezine Hoş Geldiniz. Mutluluk bedeninize iyi bakmakla başlar.

Hamamın Faydaları

Hamam mutluluk hormonunu tetikler.
Hamamın sıcaklığı vücuttaki seratonin ve endorfin adı verilen mutluluk hormonlarını etkiler . Mutluluk hormonlarının salgılanmasıyla birlikte beden dinlenir ve zihin tüm gün açık olur. Böylelikle kendinizi mutlu hissedersiniz.

Ölü derilerden kurtulun.
Hamamın en önemli faydalarından biri de ölü deriyi vücuttan atarak vücudun yenilenmesini ve derinizin nefes almasını sağlar.

Hamam bağışıklık sistemini güçlendirir.
Hamamlar soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklara karşı birebir şifa olarak biliniyor. Bilinen bir diğer faydası da sıcaklığın etkisiyle kan içerisinde bulunan hücrelerin artmasına yardımcı olur ve mikroplara karşı direnci artırır.

Hamam sıcağı eklemlere ve adalelere iyi geliyor.
Hamam sıcağı eklemlerinizi ve kaslarınızı gevşeterek rahatlatır. Bu sayede kas ağrılarınızı tedavi eder.

Sinüs tıkanıklığına karşı hamam en iyi çözüm.
Özellikle mevsim değişiklik dönemlerinde soğuk havanın etkisiyle sinüs tıkanıklığı en çok görülen rahatsızlıklardan biridir. Hamamın içerisinde bulunan sıcak hava solunduğunda ilk olarak sinüsleri açar ve rahat nefes alımını sağlar.

Vücudun nefes almaması stresi tetikler.
Yapılan araştırmalara göre stresin en büyük tetikleyicilerinden bir tanesi de vücudun nefes alamamasıdır. Hamam vücuttaki gözenekleri ölü derilerden kurtararak vücudun nefes almasını bu sayede stresi de vücuttan uzak tutar ve rahatlayarak hafiflemesini sağlar.

Hamam yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Hamamın Kullanımı ve Kuralları

Hamama girmenin usulü hemen sıcak bölüme geçmeyip ara ılıklık bölümünde biraz kalarak sıcak bölüme geçmek yani vücudu alıştırarak sıcak bölüme girmektir.

Bir diğer önemli husus hamamdan çıktıktan sonra üşütmemeye dikkat etmektir. Kalın giysiler giyilerek dışarı çıkıldığında soğuk havaya maruz kalınmaması gerekir.

Bir diğer önemli husus da hamamda baş bölgesine çok sıcak su dökülmemelidir. Çok sıcak su dökünmek beyne zarar verebilir.

Yapılması gereken bir diğer kural ise hamamdan çıkınca iyice kurulanmak gerekir. Hekimler kurulanmaya çok önem verir. Bedenimizin bütün bölümleri çok iyi kurulanmalı ve beden nemli bırakılmamalıdır.

Hamamlar, yurt dışında “Türk Banyosu“ adı ile bilinir. Bizim kültürümüzde yıkanmanın ötesinde, sağlık, eğlence, sosyo-kültürel etkinliklerin merkezi haline gelmiştir. Hamamlar, yıkanarak vücudunuzun kirlerden tamamıyla arınıp, dinlenebileceğiniz, eşsiz bir rahatlığa kavuşabileceğiniz mekanlardır.

 

Hamam
Hamam köken olarak Romalılar’ a kadar uzanır. Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla küller altında kalan Pompeii şehrinde yapılan kazılarda, Romalılar’ ın kullandıkları hamamlar ortaya çıkmıştır. Sınıf farkının olduğu Roma kültüründe hamamlarda kölelere ve asillere ait giriş yerleri ve yıkandıkları yerlerin farklı olduğu görülmüştür.
Bizanslılar, Romalılardan devraldığı zengin mirası, kültürlerine de yansıtmışlardır. Türkiye ve Osmanlı denilince akla ilk gelenlerden biri hamamlardır. İstanbul’un fethiyle kültürümüzün bir parçası haline gelen hamamlar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde özel bir düzenekle ısıtılan, içinde sıcak ve soğuk su bulunan, yıkanmak ve rahatlamak için gidilen yerlerdi. İmparatorluğun görkemli dönemlerinde şehrin her mahallesinde yer alan hamamlar, sıcak ve soğuk banyoları, kubbeli mermer odaları olan yapılardı. Osmanlı kadınları için güzellik sırlarından biri hamamlardır. O dönemde haftanın belirli günlerinde sadece kadınlara hizmet veren bir hamam mutlaka bulunurdu.

Hamamlar, yurt dışında “Türk Banyosu“ adı ile bilinir. Bizim kültürümüzde yıkanmanın ötesinde, sağlık, eğlence, sosyo kültürel etkinliklerin merkezi haline gelmiştir. Hamamlar, yıkanarak vücudunuzun kirlerden tamamıyla arınıp, dinlenebileceğiniz, eşsiz bir rahatlığa kavuşabileceğiniz mekanlardır. Cildinizin genç ve taze kalmasını sağlayan hamamların, saymakla bitmeyen pek çok faydalarından bazıları şunlardır;

 • Vücudumuzdaki gözenekleri dolduran kirler, sıcak hava ve buharın etkisiyle yumuşar. Yapılan kese yardımıyla gözenekler bu kirlerden arındırılır. Açılan gözeneklerden cildinizin oksijen alımı kolaylaşır ve cildiniz ölü deriden arındırılmış olur.
 • Hamam, cildin güzelleşmesini sağlar. Temizlenen, arınan cilt; yumuşar ve nemlenir. Derideki kaşıntı, sivilce, çıban gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisini sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Hamamda sıcağın etkisiyle vücut mutluluk hormonu olan endorfin ve serotonin hormonunu bol bol salgılar.
 • Hamamlar vücudu dinlendirir. Hamamların zihni dinlendirici ve stresi azaltıcı etkisi vardır. Özellikle keselenme sonrası yapılan bir masajla eşsiz bir rahatlığa kavuşabilirsiniz.
 • Hamam, kas ve kramp ağrılarına iyi gelir. Kaslardaki gerginlik ve ağrıların tedavisinde iyileştirici etkiye sahiptir. Özellikle spor sonrası yapılan hamam eklem ve kaslardaki ağrıların hızla iyileşmesini sağlar.
 • Lenf sisteminin temizliğini sağlayan hamam, bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle düşük bağışıklık sistemi olanların iki haftada bir hamama gitmeleri önerilir.
 • Hamam sayesinde vücuttan toksin atımı hızlanır. Metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımının da artması kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Hamam, alerjik ya da astım sebepli sinus tıkanıklıklarının açılmasını sağlar.
 • Kanserli dokuya ya da enfeksiyona sahip olan kişiler için sıcak buharla hamamda tedavi önerilir.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.

Hamamda sabunlanma ve köpük banyosunun yanı sıra kese yaptırmak da temel bakımlar arasında sayılabilir. Yumuşak bir lif ve doğal bir sabunla yıkanmak kesenin faydasını arttırıcı etkiye sahiptir. Hamam taşına yatarak tüm vücut köpüklü bir şekilde beklemek derinin iyice yumuşamasını , ölü deriyi ciltten uzaklaştırıcı kesenin yapımını kolaylaştırır. Yeterince ısınan ve yumuşayan ciltten kirli dokuyu ve ölü deriyi atmak için kese eşsiz bir rahatlık sunar. Bu seanslar sonrası yaptıracağınız bir masajla hafta boyunca yorulan vücudunuza muhteşem bir rahatlama şansı sunabilirsiniz.
Temizlik, şifa, eğlence ve sosyal paylaşımı bin yıllık bir gelenekle aynı çatı altında birleştirerek günümüze ait yorumumuzla Avrasya Hamam olarak size sunuyoruz. Suyun mucizevi iyileştirici gücü eşsiz bir atmosferde Avrasya Hamam’ da sizleri bekliyor. Avrasya Hamam farkıyla size sunduğumuz hamam hizmetinden bay ve bayanlar için ayrı ayrı ‘Erkek Hamamı’ ve ‘Kadın Hamamı’ ndan yararlanabilirsiniz. Gelen misafirlerimiz hamam hizmetinin yanı sıra havuz ve spa gibi kaliteli hizmetlerden de yaralanabilirler. Sıcaklığı tüm vücudunuzda hissederken, kendinizi rahatlamış ve dinlenmiş olarak mucizevi bir yenilenmenin başlangıcında bulacaksınız.