Doğal Sağlık ve Yaşam Merkezine Hoş Geldiniz. Mutluluk bedeninize iyi bakmakla başlar.

Sauna kullanımı kilo vermeye yardım eder mi?

Sauna kullanımı kilo vermeye yardım eder mi?

“Saunaya girmek kilo vermeye yardımcı olur mu?” sorusu fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorular arasında popülerliğini korumaktadır. Tek başına kilo vermenize ya da yağ yakmak için araç olmasa da sauna; toksinlerin ter yoluyla vücuttan atılımını, dolaşım hızınızı ve tabi ki metabolizma hızınızı arttırıcı özelliğe sahiptir. Terleme yolu ile dinlenirken vücuttan atılan sıvı bir tür kilo verme yöntemi olarak görülebilir. Unutulmamalıdır ki, saunada kilo kaybı vücudunuzun sıvı kısmındadır.

Vücut için oldukça önemli olan terleme ve nemlendirme sauna seanslarında ekstra önem taşır. Saunaya girmeden önce cildinizi hafif bir şekilde nemlendirmeniz seans sırasında sizi müthiş rahatlatacaktır. Sauna seansı öncesinde hafif bir şekilde vücudunuzu ıslatabilirsiniz.

Sıvı kaybının yüksek olduğu sauna seansı sonrasında gerek cildinizin tazelenmesi gerekirse metabolizma hızının artması için sıvı alımına dikkat etmelisiniz. Sauna seansı sırasında vücuttan atılan sıvının bir kısmı geri alınmış olsa da vücudunuzun düzgün çalışması hatta kilo verebilmeniz bu yeniden sağlanan sıvı dengesiyle mümkündür.

Saunanın vücut ısınız da meydana getirdiği artış, daha fazla kalori yakmanızı sağlamada etki oluşturabilir. Artan vücut ısısı, dolaşım hızını arttırıcı etki oluşturacağı için ekstra kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Vücut ısınızdaki bu artış, metabolizma hızınızı arttırır ve saunayı takip eden birkaç saat içinde bile bu hızlandırıcı etkiden yararlanabilirsiniz.

Modern hayatın getirdiği stresli yaşam tarzı çoğu zaman istenmeyen kilolara sebep olmaktadır. Stres sizi hem duygusal hem de zihinsel olarak yormanın yanı sıra vücudunuza eklenen, istenmeyen kilolara da sebep olabilmektedir.

Saunanın özel tasarımı ile içinize çektiğiniz her bir nefes sizi tüm sıkıntı ve stres dolu hayattan uzaklaştırır. Vücudunuzdan attığınız toksinler de sağlıklı bir hayata biraz daha yaklaşmanızı sağlar. Kendinize ayırdığınız bu özel zamanların hayat kalitenizi olumlu bir şekilde etkileyeceğinden emin olabilirsiniz.

Sportif faaliyetlerle terlemek mi yoksa saunada terlemek mi?

Toksinlerden arınmanın en önemli yollarından biri terlemedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kan dolaşımının iyileşmesi ve sağlıklı bir cilt için terleme kilit noktadır. Bunun için saunada dinlenirken ya da fiziksel aktiviteyle efor sarf ederken terlemek gerekir.

Her iki durum ayrı ayrı incelendiğinde sportif faaliyetlerin yerini tamamen saunaya bırakması tavsiye edilmez. Her iki eylemin de farklı açılardan vücuda katkıları vardır. Kalori yakmak ve kilo vermeye yardımcı olmak hem sportif faaliyetlerin hem de saunanı yararları arasında sayılabilir. Bunların yanı sıra klasik spor egzersizleri kalbinizi güçlendirir ve kaslarınızı da güçlendirmenizi sağlar.

Sauna ise sizi mental ve fiziksel olarak rahatlatır. Hücrelerden atılan toksinler sayesinde kendinizi yenilenmiş ve gençleşmiş hissedersiniz. Kan dolaşımı ile ilgili benzerlik sportif faaliyetler ve saunanın en büyük benzerliğidir. Tabi ki ikisinin vücuda olan etkisi itibariyle birbirinin yerini alamaz.

Sağlıklı bir hayat için birbirinin yerini alması yerine düzenli olarak iki aktiviteyi birleştirebilirsiniz. Aerobik egzersizler kalp sağlığına ve kasların güçlenmesine katkı sağlarken; stres sebebiyle oluşan gerginlik, ağrılı ve aşırı çalışmış olan kaslar için sauna sıcağında gevşemek mükemmel bir tercih olacaktır!

Share: