Doğal Sağlık ve Yaşam Merkezine Hoş Geldiniz. Mutluluk bedeninize iyi bakmakla başlar.

Kese Nedir ve Keselenmenin Yararları Nelerdir?

Kese Nedir ve Keselenmenin Yararları Nelerdir?

Kese, güzellik ve bakım için vazgeçilmez bir yöntem olarak kültürümüzün çok eski bir parçasıdır. Eski toplumlardan günümüze kadar ulaşan Kese, günümüzde doğu ve batı ülkelerinde kullanılan mucizevi bir uygulama yöntemi olarak kullanılmaktadır. Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan hamam keselerinin vücut sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Osmanlı’dan günümüze mucizevi etkisi bilinen hamam eldivenlerinin tarihte sıkça yer aldığı görülmektedir. Yüzyıllardır uygulanan kese işleminin sadece kirleri arındırdığı görülsede, hem cilde hem de vücuda oldukça faydaları bulunmaktadır.

Keselenmek, vücut ısısına uygun bir şekilde hazırlanmış bulunan yüksek derecedeki sıcak suyun içerisinde yıkanarak cilt gözeneklerini açma işlemidir. Keselenme işleminde kullanılan kese malzemeleri oldukça önem arz etmektedir ve bu keseler ipekten üretilmiş olmalıdır. Her kişinin kendine has keseleri bulunmaktadır. Kese, vücutta bulunan ölü derileri temizleme işlevi gördüğü için hiçbir şekilde sabunlama, şampuan, herhangi bir vücut losyonu gibi ürünler keseye dökülmemeli ve saf temiz bir suyla işlem gerçekleştirilmelidir. Keselenirken vücudumuza yatay ve uzun hareketlerle aynı noktalardan geçmemesine dikkat edilmesi gerekir. Bu şekilde uygulanan kese yönteminin vücuda oldukça faydası bulunur. Keselenme işlemi bittikten sonra vücut tekrar sabunlanarak temizlenir ve durulanma işlemi yapılmalıdır.

Kese yapılmadığı takdirde sürekli ve düzenli yapılan bir banyonun etkisi oldukça azdır. Düzenli yapılan bir kese işlemi sağlıklı ve dinç bir görünüm sağlamaktadır. Ayda bir yapılan kese, cildi ölü katmanlardan arındırarak cildin taze kalmasını ve yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca keselenmek kişinin huzurlu ve ferah olmasını, üzerindeki mental yorgunluğun atılmasına katkı sağlamaktadır.

Kese yapmanın en önemli faydalarından biri vücutta gizlenen ölü deriyi atarak cildin tazelenmesini ve parlak bir görünüm almasına yardımcı olur. Ölü deri cildin alt tabakasında yer almaktadır. Kese uygulaması sadece ölü deriyi atmaz onunla birlikte ciltte oluşan problemlerinde atılmasına da yardımcı olur. Bu ölü deri yok edilmediği takdirde zaman içerisinde cildin mat, donuk bir görünüm kazanmasına, cilt üzerinde tıkanıklar oluşmasına yol açarak ciltte ufak tefek pütürlü bir görünüm kazanmasına sebep olur. Kese yapılmadığı zaman cildin üzerinde oluşan bu pürüzlük cilt üzerinde sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Kese uygulaması ile, ciltteki gözeneklerin açılmasını sağlarken akne oluşumunu ve cilt üzerinde bulunan yağların dengesini korumaya yardımcı olur. Böylece ciltte oluşan sivilcelerinde önüne geçilmiş olur. Keselenme işlemi yapılarak cildin ölü derilerden kurtulması sağlanır ve cildin rahat bir nefes almasına yardımcı olunur. Kese işlemi cildin altındaki kan dolaşımını hızlandırarak cildin yenilenmesini hızlandırmaktadır. Keselenme işlemi masajla birlikte uygulandığında ciltte kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin çoğalmasını ve yenilenmesini sağlar. Yenilenen hücreler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlü olmasına yardımcı olmaktadır.

Hücre yenilenmesi hem sağlık açısından hem de vücudun güzel görünmesi için gereklidir. Bu sayede cilt daha taze, canlı, parlak, pürüzsüz ve kadife görünümü elde etmektedir. Vücutta bulunan ölü derilerin atılması için yedi adımda kese uygulaması yapılmaktadır;

  1. Vücudumuzun kolay bir şekilde ölü hücrelerden arınması için en az 15 dakika sıcak suyun altında beklenmesi gerekmektedir. Bu işlem uygulanırken sürekli olarak suyun sıcaklığı kontrol edilmektedir. Su ne kadar sıcak olursa daha fazla fayda sağlamaktadır.
  2. 15 dakika bekletildikten sonra ciltteki ölü tabakanın soyulup soyulmadığı kontrol edilir ve soyulmadıysa 10 dakikalık bir süre daha beklenmelidir.
  3. Daha sonra kese işlemine başlanır ve keseyi eldiven şeklinde giyerek kişinin vücudunda nazik hareketlerle aşağıdan yukarıya doğru hafifçe bastırarak ölü derilerin temizlenme işlemi yapılmalıdır.
  4. Kese işlemi yapılırken koltuk altı, boyun, bikini bölgesi, baldırların iç kısmı gibi Vücudun belli bölgelerine diğer bölgelere nazaran daha yumuşak ve nazik bir şekilde kese uygulanması yapılmalıdır.
  5. Vücut için uygulanan kese işlemi bittikten sonra aynı kese ile kesinlikle yüz çevresi kese yapılmamalıdır. Her bölge için ayrı keseler kullanılmalıdır.
  6. Keseleme işlemi bittikten sonra kesenin sabun veya deterjandan sakınarak kaynar bir suyla temizlenmesi gerekmektedir.
  7. Kesenin hiçbir şekilde sabunlu ürünlerle aynı ortamda bulundurmaktan kaçınarak düzgün ve temiz bir alanda tutulmasına özen gösterilmelidir.

Keselenmenin bir diğer faydası ise ciltte oluşan batıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmasıdır. Jilet veya epilasyon aletlerinin kullanımı sonrasında bacaklarda çıkan batıkların giderilmesinde keselenme işlemi fayda sağlamaktadır. Kese işlemi yapılmasıyla vücuttaki kıl kökleri canlanır ve batık halde olan kılların daha dik hale gelmesi sağlanmış olur.

Keselenme işlemiyle aynı zamanda kan akışının hızlanması ile selülit ve çatlakların giderilmesinde ve tekrar oluşmasına engellenmiş olunur. Vücutta hareketsiz kalan kısımların selülit oluşmasına sebep olur. Keselenme ile, o bölgelerin uyarılması sonucu kan dolaşımında hızlanma sağlanmış olur. Kan dolaşımının hızlanmasıyla birlikte cilt dirileşir, sıkışır, iç ve dış bacaklarda, kalçalarda oluşan selülit görünümünün giderilmesi sağlanmış olunur. Selülit görünümün giderilmesi ile birlikte yaşlılık belirtisininde önüne geçilmiş olunur.

Share: