Doğal Sağlık ve Yaşam Merkezine Hoş Geldiniz. Mutluluk bedeninize iyi bakmakla başlar.

Yüzmenin Faydaları Nelerdir ?

galeri havuz

Yüzmenin Faydaları Nelerdir ?

Yüzmenin Faydaları

1. Düzenli yüzme antrenmanları kalp krizi geçirme olasılığını düşürmektedir. Ayrıca kalp ve beyin damarlarının tıkanmasına yol açan bir takım maddelerin azalmasına da yardımcı olmaktadır.

2. Düzenli yapılan yüzme egzersizleri hem kasları güçlendirmekte hem de vücut koordinasyonunu gelişiminde çok önemli rol oynamaktadır.

3. Yüzme sporu yapılırken, eklemler ve bağlar diğer sporlara nazaran daha az zorlanmaktadır. Bu sebeple suyun içerisinde yapılan egzersizlerde sakatlanma veya yaralanma riski karadaki egzersizlere oranla %90 daha azdır. Bu nedenle kas, eklem ya da iskelet sistemlerinde herhangi bir rahatsızlığı olanlara doktorlar tarafından önerilen tek spor yüzmedir.

4. Yüzme sporunu diğer sporlardan ayıran bir diğer faydası ise yaşı ve kilosu ne olursa olsun öğrenildiği takdirde herkesin tehlikesizce yapabileceği bir spor olmasıdır. Örneğin kilolu kişilerin herhangi bir kara sporu yapması iskelet ve kas sistemine zarar verebilecekken, su ortamında yapacağı aktiviteler o bireyin üzerine etkileyen yerçekimi kuvvetini çok büyük oranda azalttığından kişiye risksiz egzersiz olanağı sağlamaktadır.

5. Düzenli yapılan yüzme egzersizi, sigara ve alkol alışkanlığını azaltmakta, ayrıca aşırı şişmanlığı önlemektedir. Hamileliğinden önce ve hamileliği sırasında yüzme egzersizi yapan kadınlarda ölü ve erken doğum yapma oranı düşüktür.

6. Düzenli yüzmek şeker hastaları için insülin ihtiyacını düşürmektedir.

7. Yüzmeyi kara sporlarından ayıran en önemli özellik, kara sporlarını yapmalarını kısıtlayacak ya da önleyecek derecede fiziksel problemi olan bireyler tarafından kolayca yapılabilmesidir.

8. Yüzmenin sinir sistemine ve insan psikolojisine faydaları ise saymakla bitmez. Suya girdiğimizde hissettiğimiz rahatlama duygusu egzersiz sonrasında salgılanan endorfin hormonu ile birleşince yaşayacağınız psikolojik ve sinirsel rahatlama size başka bir egzersizin veremeyeceği hissiyatı yaşatır.

9.Küçük yaşta düzenli yüzmeye başlayan çocukların ,gelişme dönemlerinde kendilerine güvenen, hırslı, herhangi bir işe konsantrasyonu ve adaptasyonu yüksek, disiplinli, programlı, aktif ve başarılı bireyler olmasında çok büyük oranda katkı sağlar.
http://hm.metu.edu.tr/yuzmenin-faydalari

Share: