Doğal Sağlık ve Yaşam Merkezine Hoş Geldiniz. Mutluluk bedeninize iyi bakmakla başlar.

Hamile Masajı

HAMİLE MASAJI

Hamilelikle beraber hormonal olarak değişen vücut yapısı haliyle kaslarda ve iskelet sisteminde ağrılara ve yapısal bozukluklara sebebiyet verir. Gebelik döneminde yaptırılacak olan masajın stres etkili depresyon belirtilerini azalttığını aynı zamanda eklem, kas ağrıları gibi anne adaylarını bitap düşüren sancıları önemli oranda hafiflettiği görülmüştür.

Aynı zamanda bu dönemde vücut yapısındaki değişikliğe alışamama durumu beraberinde sırt ve bel ağrıları, ayak ve bileklerde şişme ve ödem gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir. Masajın mutluluk hormonu olan seratonin hormonunu tetiklediği kanıtlanmış bir gerçektir. Bu salgılanan hormon sayesinde anne adayları masaj sonrasında stresten uzaklaşarak rahatlamanın ve hafiflemenin keyfini çıkarır.

Bu da beraberinde daha derin ve kaliteli bir uykuyu aynı zamanda daha rahat bir gebelik süreci geçirilmesini sağlayacaktır. Hamile masajı hamileliğin ilk haftasından son haftasına kadar yapılabilir. Masaja girmeden önce doktorunuzun hamileliğiniz hakkında paylaştığı bilgileri lütfen terapistlerimize aktarınız.

Hamile Masajı
Hamilelikte vücut, hormonal ve fiziksel olarak büyük değişiklikler geçirir. Bu değişikliklerin beraberinde sıkıntı ve ağrıları da getirmesi olağandır. Hamilelere uygulanan hamile masajı, vücutta meydana gelen ağrıları azaltma ve hamile kadının gevşeyip rahatlamasına yardımcı olur.


Her anne adayı için özel ve bir o kadar da zor olan hamilelik sürecini, anne adayının kendini mutlu ve huzurlu hissedecek şekilde geçirmesi çok önemlidir. Uzman eller tarafından yapılan hamile masajında, çok yumuşak ve ritmik dokunuşlar hamilelikte stres ve gerginlik sebepli depresyonun önüne geçmenizi sağlar. Bebeğin ve annenin dokunma ihtiyacını karşılaması hamile masajının bir diğer önemli etkisidir. Annenin masaj etkisiyle büründüğü dingin ve huzurlu ruh hali, bebeğe de olumlu etki olarak yansır.


Hamilelikte artan vücut kitlesi el ve ayaklarda şişmeler, ağrılar şeklinde kendini gösterir. Bebeğin büyümesiyle birlikte sırt ve bacaklarda ağrılar meydana gelir. Hamile masajı düzenli olarak uygulandığında eklem ve kas dokusundaki şikâyetlerin giderilmesi, anne adayının fiziksel olarak rahatlaması sağlanır.  Ağrılar sebebiyle artan şikâyetlerden bir diğeri de uykusuzluktur. Hamile masajı sonrasında giderilen ağrılar, yerini rahatlamaya ve daha kaliteli derin uykuya bırakır. Masajın gevşetici ve rahatlatıcı etkisi kendinizi ruhsal olarak da iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Masajın verdiği huzurla, masaj yaptıran kişinin daha mutlu olduğu yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmış bir gerçektir.


Hamile masajının bir diğer yararı dolaşım sistemini rahatlatmasıdır. El ve ayaklarda şişme olarak kendini daha yoğun gösteren ödem, masajla düzene giren dolaşımla rahatça vücuttan uzaklaştırılır. Kaslara daha fazla oksijen ve besin gitmesi, kas sisteminizi daha sağlıklı kılar. Bol su içmek ve düzenli masaj yaptırmak kırışıklık oluşumuna karşı savaşmada etkili bir yöntemdir. Hamile masajının kanıtlanmış bir diğer faydası vücudun esnekliğini arttırmasıdır. Kaslar kuru veya susuz kalırsa katılaşır, birbirine yapışır; fizyolojik ve mekanik olarak kasın hareket kabiliyeti azalır. Kas dokuları arasında dolaşım arttıkça, kasa sıvı verilir ve tekrar yumuşayarak esneklik kazanması sağlanır.


Çatlaklar, hamilelikte gerginleşen ciltte meydana gelebilecek bir problemlerdir. Ciltte çatlak oluşmaması için vücudun düzenli olarak nemlendirilmesi gerekir. Hamile masajı sırasında kullanılan bitkisel yağlar cildinizin nem ihtiyacını da karşılar. Böylece çatlaklar oluşumunun da önüne geçebilirsiniz. Hamilelikte ve sonrasında yapılan masaj uygulamaları bacaklarda varis ve çatlak oluşumunu önler. Basenlerde ve kalçalarda selülit ve çatlak oluşumunu engeller. Mutluluk hormonu olan seratonin ve dopamin salınımını arttıran hamile masajı, anne adayları doğuma hazırlar. Anne adaylarını fiziksel ve ruhsal açıdan güçlendirir. Hamilelik süresince artan ağrılar için ağrı kesici kullanmak bebeğe zarar verir. Bu yüzden masaj yaptırmak iyileşmeye götüren çok daha sağlıklı bir olacaktır.


Hamilelik planları yaparken başlayabileceğiniz hamile masajına, hamilelik süresince hatta hamilelik sonrasında da devam edebilirsiniz. Bebeğinizin hayatınızdaki çok büyük bir alanı doldurduğu o günlerde, kendinize ayırdığınız bir saatlik bir zaman dilimi ile rahatlama ve dinlenme fırsatına sahip olabilirsiniz. Bebeğinizi taşıma sebebiyle oluşabilecek ağrıların giderilmesini sağlar. Dinlenmiş, gevşemiş ve rahatlamış bir anne kendini daha iyi hisseder. Annenin olumlu ruh hali bebeğe ve diğer aile bireylerine de yansır. Hamile masajı ilk 3 ay (12 hafta) tamamlandıktan sonra tavsiye edilir. Hamileliğin son haftasına kadar devam edebilir.  Düşük riski olan hamilelerde, yüksek tansiyon, ilerlemiş varis, iltihaplı hastalıklar gibi kronik rahatsızlığı olan hamilelerde masaj tavsiye edilmez. Masaj öncesinde doktorunuzun hamileliğiniz hakkındaki verdiği bilgileri terapistinizle paylaşınız.