Doğal Sağlık ve Yaşam Merkezine Hoş Geldiniz. Mutluluk bedeninize iyi bakmakla başlar.

GÖBEK TAŞI

Türk hamam kültüründe çok önemli bir yere sahiptir.

Batılı medeniyetlerin hamam kültüründe ölü deriyi vücuttan atmak için kullanılan sauna ve Fin Hamamları yerine Türk kültüründe alternatif olarak göbek taşı kullanılmıştır.

Göbek taşının ısınma şekline bakacak olursak Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde yapılan kubbeli ve külhanla çalışan hamamlarda ,hamamın ve göbek taşının ısınması külhanda (ocakta) yanan odun veya kömürün ısısı ve dumanı hamamın altında bulunan cehennemlik denilen yerden geçerek ısınmayı sağlamış olur .

Yeni modern hamam, havuz ve saunaların yakıtı doğalgaz olduğundan ısınma kazan ve boyler sistemiyle yapılmaktadır. Eski hamamlarda olduğu gibi göbek taşında ve zeminlerde mermer altlarına döşenen ısıtma boruları yoluyla ısınma sağlanmaktadır. Burada önemli olan doğal döşeme taşının yeterli ısıya çıkarılmasıdır.


GÖBEK TAŞININ DOĞRU KULLANIMI

Göbek taşının asıl amacı kese olmadan önce vücutta bulunan eski ölü deriyi yumuşatmaktır. Doğru göbek taşı kullanımı hamamın sıcaklık bölümüne girildiğinde vücuda su dökmeden göbek taşının üzerine yüz üstü veya sırt üstü yatılıp vücuttan sıcak ter akana kadar durulmasıdır. Vücuttan önce soğuk ter çıkabilir, kaliteli bir terleme için teriniz ısınana kadar göbek taşında yatılmalıdır ve ter sıcak çıkmaya başladığı andan itibaren vücut keseye hazır demektir .


GÖBEK TAŞININ FAYDALARI

Göbek taşının ölü deriyi atmaktan başka birçok faydası bulunmaktadır. Göbek taşının sıcaklığı, soğuk algınlığı ve üşütme gibi hastalıklara karşı etkili bir şifa yöntemidir. Alternatif tıpta nenelerimizin çocuklar üşüttüğünde sırtlarına taş ısıtarak bağladıkları bilinmektedir. Göbek taşı da bu yöntemin daha gelişmiş bir versiyonudur.

Osmanlı ve Selçuklu hamamlarının en önemli figürlerinden bir tanesi olan göbek taşı sauna ve buhar odalarının yüksek sıcaklıklarda hızlı terletmesine karşın göbek taşı daha yavaş ve kaliteli bir terleme sağlar. Böylelikle vücuttaki toksin maddeyi de dışarı atar.