Doğal Sağlık ve Yaşam Merkezine Hoş Geldiniz. Mutluluk bedeninize iyi bakmakla başlar.

Bölgesel Masajlar

Local (Bölgesel) Masajlar

Bölgesel masajlar belli bir bölgeye yoğunlaşarak genel olarak ağrı odaklı yapılan masajların geneline verilen isimdir.
Baş-boyun-omuz masajı, baş ağrısı uykusuzluk gerginlik sırt ve boyun ağrıları, tutulma gibi problemlere yönelik yapılır.
Sırt masajında amaç gerginliği azaltarak sırt kaslarını gevşetmektir.. Kamburlaşma, ağır yükler taşıma , kötü oturma pozisyonu, ayakta durma kaslarımızı yorar ve vücudun gerilimini artırır. Sırt masajı kasları yumuşatarak acı ve ağrıları gevşetir.
Bacak ve ayak masajında ise egzersiz sonrasında yorgun kasları dinlendirmek , ayakta durmaktan kaynaklanan ağrıları yok etmek ve bacaklarımızın masajın etkisiyle pürüzsüz bir güzelliğe ulaşmasını sağlamak için yapılır. Ayaklarınıza yaptıracağınız düzenli masaj zamanla bütün vücudunuzu etkileyerek uzun süreli ağrılarınızı önler.

Bölgesel(Lokal) Masaj

Bölgesel masaj ağrılı bölgeye yoğunlaşarak ya da vücutta özel olarak istenilen bir bölgeye yapılan masajdır. Baş, boyun, ense, kollar, omuz-sırt, sırt- bel ve bacaklar bölgesel masajın uygulandığı kısımlardır.Bölgesel masaj tedavi edici ve iyileştirici özelliğe sahip bir masaj türüdür.

Tıbbi masaj olarak da bilinen bölgesel masaja, rahatsızlık tespiti yapıldıktan sonra, doktor tavsiyesi ile fizik tedavinin bir parçası olarak devam edilebilir. Özellikle masa başı işlerde çalışanların yoğun olarak talep ettiği bölgesel masaj, tüm gün yorulan omuz ve sırt kısımlarınızdaki tutulmalara; stres ve gerginlik sebepli baş ağrılarınıza; uzun toplantılar ve sunumlarda yorulan bacak ve ayaklarınıza çok iyi gelecektir.Bölgesel masaj vücudunuzdaki ağrıların azalmasını ve kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlar.

Bölgesel masaj uygulamalarında avuç içi, yumruklar ve parmaklar aktif bir şekilde kullanılır. Masaj yapılan bölgeye göre hepsi birden kullanılabileceği gibi, ayrı ayrı da kullanılabilir. Masaj sırasında amaç, kas ve basınç noktalarının özel odaklanmalar ile harekete geçirilmesidir. Uzman bir terapist dokunduğunda sorunlu bölgeyi fark edebilir.

Vücudumuzdaki tüm sinirler, belirli noktalarda birbirine bağlanır. Tüm dokulardan gelen sinyaller, sinir sisteminde buluşarak beyine iletilir. Beynin verdiği reaksiyon savunma ya da rahatlama yöntemleri olarak vücutta kendini gösterir. Savunma olarak gönderilen uyarılar kas spazmları ve ödem gibi ağrılı sonuçlar doğururken; rahatlama olarak gönderilen uyarılar fiziksel aynı zamanda da zihinsel bir rahatlama meydana getirir. Bölgesel masaj kas spazmı olan ve ödem sonucu ağrı meydana gelen bölgede, vücudun kendini savunma halinden uzaklaştırarak mümkün olan en kısa sürede rahatlama mesajı göndermesini sağlar.

Uykusuzluk, gerginlik sebepli baş ağrıları, tutulmalar, sırt ve boyun ağrılarının giderilmesinde son derece etkili olan baş, boyun ve omuz masajı bölgesel masaj uygulamaları arasında özel bir yere sahiptir.

İsabetli noktalara uygulanan baş masajı doğru masaj teknikleri ile zihinsel olarak gerçek bir rahatlamaya kavuşursunuz. Sinir sisteminize iletilen rahatlama sinyalleri, hızlı bir şekilde tüm vücuda yayılır. Sadece bu bölgeye uygulanan bir masaj bile tüm vücudunuzda eşsiz bir rahatlama sağlar.

İçinden pek çok damar ve sinirin geçtiği boyun, masaja en duyarlı bölgeler arasında yer alır. Tüm gün başımızı dik tutmamızı sağlayan ve omurgaya destek olmak gibi hayati bir fonksiyonu yerine getiren boyun kaslarımız gevşemeyi ve dinlenmeyi en çok hak eden kas grubumuzdan biridir. Genellikle oval hareketlere yer verilen boyun masajı ile boynun iki yanındaki kaslar uyarılarak kan dolaşımı hızlandırılır. Rahatlık ve dinçlik hissi ile dolmanız sağlanır.

Sportif etkinliklerde zorlama, yolculuk sonrası ağrılar ya da yatak ve yastık değişimi sonrasında kendini gösteren kas spazmları ve ağrılar sonucunda ideal ve doğal bir çözüm olarak omuz masajı ile sorunlarınız yerini iyileşmeye bırakır.

Uzun süre masa başında hareketsiz kalma, kamburlaşma, ağır yük taşıma, yanlış oturma pozisyonları ya da yanlış yatak seçimi sırt kaslarının düğümlenmesine, gerilmesine ve sırt ağrısına sebep olur. İlaç kullanımına gerek kalmadan, fiziksel bir rahatlama sağlamak için sırt masajı en çok tercih edilen yollardan biridir.

Uzun süre ayakta kalmak ve ağır egzersiz sonrası kasların dinlendirilmesine yardımcı olmak için bacak ve ayak masajı gibisi yoktur. Bu masajın etkisiyle bacaklarınızda hissedeceğiniz gevşeme ve rahatlamanın yanı sıra vücudunuzun hormon dengesinin düzenlenmesine de katkı sağlanır. Ayrıca ayak tabanında tüm organları uyaran bölgeler olduğu için ayak masajı tüm sistemleriniz üzerinde iyileştirici bir etki bırakır. Kendinizi tazelenmiş ve zinde hissetmenizi sağlar.